✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 5
English Lavender - Munstead, 1 Pack
- 1 - 2.5" Plug
- Lavender-purple flower spikes
- Silvery-gray aromatic foliage
- Deer & rabbit resistant; bee & butterfly-friendly
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Lavender-purple blooms; gray-green foliage |
| Hardiness Zone | 4 - 9 |
| Plant Height | ~30–45 cm (12–18 in) including blooms |
| Plant Width | ~30–60 cm (12–24 in) |
| Sun Requirements | Full sun (6+ hours daily) |
| Fragrant | Yes |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Plant in spring or fall |
| Bloom Timing | June - September |
| Plant Depth | Crown at soil level; excellent drainage required |
| Plant Spacing | ~45–60 cm (18–24 in) between plants |
$1.54
Original: $4.39
-65%English Lavender - Munstead, 1 Pack—
$4.39
$1.54Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 - 2.5" Plug
- Lavender-purple flower spikes
- Silvery-gray aromatic foliage
- Deer & rabbit resistant; bee & butterfly-friendly
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Lavender-purple blooms; gray-green foliage |
| Hardiness Zone | 4 - 9 |
| Plant Height | ~30–45 cm (12–18 in) including blooms |
| Plant Width | ~30–60 cm (12–24 in) |
| Sun Requirements | Full sun (6+ hours daily) |
| Fragrant | Yes |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Plant in spring or fall |
| Bloom Timing | June - September |
| Plant Depth | Crown at soil level; excellent drainage required |
| Plant Spacing | ~45–60 cm (18–24 in) between plants |




















