✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 4
Lavender - Grosso, 1 Pack
- 1 - 2.5" Plug
- Large violet-blue flower spikes
- Aromatic evergreen foliage
- Deer & rabbit resistant; Pollinator magnet
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Deep violet-blue flowers; silvery-gray foliage |
| Hardiness Zone | 4 - 9 |
| Plant Height | ~60–90 cm (24–36 in) including flower spikes |
| Plant Width | ~60–90 cm (24–36 in) |
| Sun Requirements | Full sun (6+ hours daily) |
| Fragrant | Yes (strong lavender fragrance) |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Plant in spring or early fall |
| Bloom Timing | June - September |
| Plant Depth | Crown at soil level in well-drained site |
| Plant Spacing | ~60–90 cm (24–36 in) between plants |
$2.05
Original: $5.86
-65%Lavender - Grosso, 1 Pack—
$5.86
$2.05Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 - 2.5" Plug
- Large violet-blue flower spikes
- Aromatic evergreen foliage
- Deer & rabbit resistant; Pollinator magnet
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Deep violet-blue flowers; silvery-gray foliage |
| Hardiness Zone | 4 - 9 |
| Plant Height | ~60–90 cm (24–36 in) including flower spikes |
| Plant Width | ~60–90 cm (24–36 in) |
| Sun Requirements | Full sun (6+ hours daily) |
| Fragrant | Yes (strong lavender fragrance) |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Plant in spring or early fall |
| Bloom Timing | June - September |
| Plant Depth | Crown at soil level in well-drained site |
| Plant Spacing | ~60–90 cm (24–36 in) between plants |




















