✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 2
Torch Lily - Fire Dance, 1 Pack
- 1 Bare Root
- Coral-red & yellow bicolour blooms
- Compact 45-50cm form
- Deer & rabbit resistant & drought tolerant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Coral-red upper blooms fading to yellow lower tubes |
| Hardiness Zone | 4 - 9 |
| Plant Height | ~45–50 cm (18″) |
| Plant Width | ~38–46 cm (15–18″) |
| Sun Requirements | Full sun (partial shade reduces flowering) |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Plant in spring or early fall |
| Bloom Timing | July - September |
| Plant Depth | Crown at soil surface; do not over‑plant |
| Plant Spacing | ~50–60 cm (20–24″) |
$2.31
Original: $6.59
-65%Torch Lily - Fire Dance, 1 Pack—
$6.59
$2.31Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 Bare Root
- Coral-red & yellow bicolour blooms
- Compact 45-50cm form
- Deer & rabbit resistant & drought tolerant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Coral-red upper blooms fading to yellow lower tubes |
| Hardiness Zone | 4 - 9 |
| Plant Height | ~45–50 cm (18″) |
| Plant Width | ~38–46 cm (15–18″) |
| Sun Requirements | Full sun (partial shade reduces flowering) |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Plant in spring or early fall |
| Bloom Timing | July - September |
| Plant Depth | Crown at soil surface; do not over‑plant |
| Plant Spacing | ~50–60 cm (20–24″) |




















