✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 2
Iris ensata - Variegata, 1 Pack
- 1 Bare Root
- Creamy-white and green striped foliage
- Violet-purple flowers with yellow signals
- Deer & rabbit resistant standout
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Vertically variegated foliage in cream and green; purple blooms with yellow signals |
| Hardiness Zone | 4 - 9 |
| Plant Height | ~75 cm (30 in) including flower stalks |
| Plant Width | ~60 cm (24 in) |
| Sun Requirements | Full sun to part shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Perennial; emerges in spring |
| Bloom Timing | May - July |
| Plant Depth | Plant rhizome about 5 cm below soil or water surface |
| Plant Spacing | ~45–60 cm (18–24 in) apart |
$2.05
Original: $5.86
-65%Iris ensata - Variegata, 1 Pack—
$5.86
$2.05Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 Bare Root
- Creamy-white and green striped foliage
- Violet-purple flowers with yellow signals
- Deer & rabbit resistant standout
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Vertically variegated foliage in cream and green; purple blooms with yellow signals |
| Hardiness Zone | 4 - 9 |
| Plant Height | ~75 cm (30 in) including flower stalks |
| Plant Width | ~60 cm (24 in) |
| Sun Requirements | Full sun to part shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Perennial; emerges in spring |
| Bloom Timing | May - July |
| Plant Depth | Plant rhizome about 5 cm below soil or water surface |
| Plant Spacing | ~45–60 cm (18–24 in) apart |




















