✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 2
Iris ensata - Tiramisu, 1 Pack
- 1 Bare Root
- Large 6" double blooms-white with pink/violet speckles
- Bright yellow signal center
- Upright sword-like foliage under flower stems
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Creamy white petals edged and speckled in pink or violet; bright yellow center |
| Hardiness Zone | 4 - 9 |
| Plant Height | ~90–100 cm (36–40 in) including flower stalks |
| Plant Width | ~60–75 cm (24–30 in) |
| Sun Requirements | Full sun to part shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Perennial; emerges in spring |
| Bloom Timing | June - July |
| Plant Depth | Crown just at or slightly below ground; suitable for moist soils |
| Plant Spacing | ~45–60 cm (18–24 in) apart |
$3.33
Original: $9.52
-65%Iris ensata - Tiramisu, 1 Pack—
$9.52
$3.33Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 Bare Root
- Large 6" double blooms-white with pink/violet speckles
- Bright yellow signal center
- Upright sword-like foliage under flower stems
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Creamy white petals edged and speckled in pink or violet; bright yellow center |
| Hardiness Zone | 4 - 9 |
| Plant Height | ~90–100 cm (36–40 in) including flower stalks |
| Plant Width | ~60–75 cm (24–30 in) |
| Sun Requirements | Full sun to part shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Perennial; emerges in spring |
| Bloom Timing | June - July |
| Plant Depth | Crown just at or slightly below ground; suitable for moist soils |
| Plant Spacing | ~45–60 cm (18–24 in) apart |




















