✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 2
Iris sibirica - Tipped in Blue, 1 Pack
- 1 Bare Root
- Delicate blue-violet and yellow blooms
- Late spring to early summer bloom season
- Deer & rabbit resistant; get for cut flowers
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Light blue‑violet standards edged yellow; yellow falls splashed with blue tips and veins |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | ~75–90 cm (30–36 in) including blooms |
| Plant Width | ~45–60 cm (18–24 in) |
| Sun Requirements | Full sun to part shade |
| Fragrant | Light fragrance reported |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Plant in spring or fall |
| Bloom Timing | June - July |
| Plant Depth | Rhizomes planted so crown is just at or slightly below soil surface |
| Plant Spacing | ~45–60 cm (18–24 in) between plants |
$2.31
Original: $6.59
-65%Iris sibirica - Tipped in Blue, 1 Pack—
$6.59
$2.31Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 Bare Root
- Delicate blue-violet and yellow blooms
- Late spring to early summer bloom season
- Deer & rabbit resistant; get for cut flowers
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Light blue‑violet standards edged yellow; yellow falls splashed with blue tips and veins |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | ~75–90 cm (30–36 in) including blooms |
| Plant Width | ~45–60 cm (18–24 in) |
| Sun Requirements | Full sun to part shade |
| Fragrant | Light fragrance reported |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Plant in spring or fall |
| Bloom Timing | June - July |
| Plant Depth | Rhizomes planted so crown is just at or slightly below soil surface |
| Plant Spacing | ~45–60 cm (18–24 in) between plants |




















