✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 2
Iris germanica - Superstition, 1 Pack
- 1 - 2.5" Plug
- Deep purple-black blooms
- Up to 10 buds per stem
- Deer & rabbit resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Deep purple‑black falls and standards with blue‑purple beard |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | ~89 cm (35 in) |
| Plant Width | ~60 cm (24 in) |
| Sun Requirements | Full sun (up to part shade) |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes (also rabbit resistant) |
| Plant Timing | Plant July–September or spring in cooler climates |
| Bloom Timing | May - June |
| Plant Depth | Rhizome top slightly exposed, half below soil level |
| Plant Spacing | ~30–60 cm (12–24 in) for airflow and clump development |
$11.72
Iris germanica - Superstition, 1 Pack—
$11.72
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 - 2.5" Plug
- Deep purple-black blooms
- Up to 10 buds per stem
- Deer & rabbit resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Deep purple‑black falls and standards with blue‑purple beard |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | ~89 cm (35 in) |
| Plant Width | ~60 cm (24 in) |
| Sun Requirements | Full sun (up to part shade) |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes (also rabbit resistant) |
| Plant Timing | Plant July–September or spring in cooler climates |
| Bloom Timing | May - June |
| Plant Depth | Rhizome top slightly exposed, half below soil level |
| Plant Spacing | ~30–60 cm (12–24 in) for airflow and clump development |




















