✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Iris sibirica - Sugar Rush, 1 Pack
- 1 Bare Root
- Watermelon-pink falls with buttery yellow accents
- Pearly blue standards with soft wash
- Deer & rabbit resistant; excellent for bouquets
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Watermelon-pink falls edged yellow; blue‑tinted standards with pink wash |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | ~56–81 cm (22–32 in) including blooms |
| Plant Width | ~30–60 cm (12–24 in) |
| Sun Requirements | Full sun to partial shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Plant in spring or fall |
| Bloom Timing | June - July |
| Plant Depth | Rhizome planted just at or slightly below soil surface |
| Plant Spacing | ~30–60 cm (12–24 in) |
$2.56
Original: $7.32
-65%Iris sibirica - Sugar Rush, 1 Pack—
$7.32
$2.56Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 Bare Root
- Watermelon-pink falls with buttery yellow accents
- Pearly blue standards with soft wash
- Deer & rabbit resistant; excellent for bouquets
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Watermelon-pink falls edged yellow; blue‑tinted standards with pink wash |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | ~56–81 cm (22–32 in) including blooms |
| Plant Width | ~30–60 cm (12–24 in) |
| Sun Requirements | Full sun to partial shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Plant in spring or fall |
| Bloom Timing | June - July |
| Plant Depth | Rhizome planted just at or slightly below soil surface |
| Plant Spacing | ~30–60 cm (12–24 in) |




















