✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 2
Iris germanica - Skyfire, 1 Pack
- 1 - 2.5" Plug
- Vibrant orange-tangerine blooms
- Softly fragrant
- Deer & rabbit resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Fiery orange‑amber blooms with tangerine beard |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | ~85–90 cm (33–36 in) |
| Plant Width | ~35–45 cm (14–18 in) |
| Sun Requirements | Full sun to partial shade |
| Fragrant | Yes |
| Deer Resistant | Yes (also rabbit resistant) |
| Plant Timing | Plant in spring or fall depending on region |
| Bloom Timing | May - October |
| Plant Depth | Rhizome at or just below soil level |
| Plant Spacing | 30–60 cm (12–24 in) |
$11.72
Iris germanica - Skyfire, 1 Pack—
$11.72
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 - 2.5" Plug
- Vibrant orange-tangerine blooms
- Softly fragrant
- Deer & rabbit resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Fiery orange‑amber blooms with tangerine beard |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | ~85–90 cm (33–36 in) |
| Plant Width | ~35–45 cm (14–18 in) |
| Sun Requirements | Full sun to partial shade |
| Fragrant | Yes |
| Deer Resistant | Yes (also rabbit resistant) |
| Plant Timing | Plant in spring or fall depending on region |
| Bloom Timing | May - October |
| Plant Depth | Rhizome at or just below soil level |
| Plant Spacing | 30–60 cm (12–24 in) |




















