✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Iris sibirica - Silver Edge, 1 Pack
- 1 Bare Root
- Delicate blue flowers edged in silver
- Yellow-whitened veining on bold falls
- Deer & rabbit resistant; excellent cut-flower use
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Sky‑blue to lavender‑blue petals edged with silver; yellow/white veins |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | ~60–75 cm (24–30 in) including blooms |
| Plant Width | ~45–60 cm (18–24 in) |
| Sun Requirements | Full sun to partial shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes (also rabbit-resistant) |
| Plant Timing | Plant in spring or fall |
| Bloom Timing | June - July |
| Plant Depth | Rhizome planted ~2–5 cm (1–2 in) below soil surface |
| Plant Spacing | ~45–60 cm (18–24 in) |
$2.31
Original: $6.59
-65%Iris sibirica - Silver Edge, 1 Pack—
$6.59
$2.31Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 Bare Root
- Delicate blue flowers edged in silver
- Yellow-whitened veining on bold falls
- Deer & rabbit resistant; excellent cut-flower use
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Sky‑blue to lavender‑blue petals edged with silver; yellow/white veins |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | ~60–75 cm (24–30 in) including blooms |
| Plant Width | ~45–60 cm (18–24 in) |
| Sun Requirements | Full sun to partial shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes (also rabbit-resistant) |
| Plant Timing | Plant in spring or fall |
| Bloom Timing | June - July |
| Plant Depth | Rhizome planted ~2–5 cm (1–2 in) below soil surface |
| Plant Spacing | ~45–60 cm (18–24 in) |




















