✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 3
Iris - Riveting, 1 Pack
- 1 - 2.5" Plug
- Fragrant white & purple blooms
- Compact dwarf habit
- Deer & rabbit resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | White standards; white-edged inky blue-purple falls with white darts |
| Hardiness Zone | 2 - 9 |
| Plant Height | ~38 cm (15 in) |
| Plant Width | ~25 cm (10 in) |
| Sun Requirements | Full sun to partial shade |
| Fragrant | Yes (pronounced spicy scent) |
| Deer Resistant | Yes (also rabbit resistant) |
| Plant Timing | Plant in spring |
| Bloom Timing | May - July |
| Plant Depth | Rhizome at soil surface |
| Plant Spacing | 15–30 cm (6–12 in) |
$3.85
Original: $10.99
-65%Iris - Riveting, 1 Pack—
$10.99
$3.85Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 - 2.5" Plug
- Fragrant white & purple blooms
- Compact dwarf habit
- Deer & rabbit resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | White standards; white-edged inky blue-purple falls with white darts |
| Hardiness Zone | 2 - 9 |
| Plant Height | ~38 cm (15 in) |
| Plant Width | ~25 cm (10 in) |
| Sun Requirements | Full sun to partial shade |
| Fragrant | Yes (pronounced spicy scent) |
| Deer Resistant | Yes (also rabbit resistant) |
| Plant Timing | Plant in spring |
| Bloom Timing | May - July |
| Plant Depth | Rhizome at soil surface |
| Plant Spacing | 15–30 cm (6–12 in) |




















