✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 2
Iris sibirica - Pink Parfait, 1 Pack
- 1 Bare Root
- Double lavender-pink blooms with white margins & golden halos
- Elegant rose-like floriferous display
- Deer & rabbit resistant; excellent cut-flower use
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Lavender‑pink double flowers; pale margins and golden-yellow interior |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | ~60–75 cm (24–30 in) including blooms |
| Plant Width | ~45–60 cm (18–24 in) |
| Sun Requirements | Full sun to part shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Plant in spring or fall |
| Bloom Timing | June - July |
| Plant Depth | Rhizome just below or at soil surface |
| Plant Spacing | ~45–60 cm (18–24 in) apart |
$6.59
Iris sibirica - Pink Parfait, 1 Pack—
$6.59
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 Bare Root
- Double lavender-pink blooms with white margins & golden halos
- Elegant rose-like floriferous display
- Deer & rabbit resistant; excellent cut-flower use
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Lavender‑pink double flowers; pale margins and golden-yellow interior |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | ~60–75 cm (24–30 in) including blooms |
| Plant Width | ~45–60 cm (18–24 in) |
| Sun Requirements | Full sun to part shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Plant in spring or fall |
| Bloom Timing | June - July |
| Plant Depth | Rhizome just below or at soil surface |
| Plant Spacing | ~45–60 cm (18–24 in) apart |




















