✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 2
Iris germanica - Pink Attraction, 1 Pack
- 1 - 2.5" Plug
- Porcelain-pink ruffled blooms
- Reblooming in summer/fall
- Deer & rabbit resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Light porcelain‑pink with violet streaks and orange beard |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | ~76 cm (30 in) |
| Plant Width | ~30–60 cm (12–24 in) |
| Sun Requirements | Full sun to light shade |
| Fragrant | Yes (light sweet scent) |
| Deer Resistant | Yes (also rabbit resistant) |
| Plant Timing | Plant in late summer to early fall or in spring |
| Bloom Timing | May - October |
| Plant Depth | Rhizome with top exposed or lightly covered |
| Plant Spacing | 30–60 cm (12–24 in) |
$11.72
Iris germanica - Pink Attraction, 1 Pack—
$11.72
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 - 2.5" Plug
- Porcelain-pink ruffled blooms
- Reblooming in summer/fall
- Deer & rabbit resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Light porcelain‑pink with violet streaks and orange beard |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | ~76 cm (30 in) |
| Plant Width | ~30–60 cm (12–24 in) |
| Sun Requirements | Full sun to light shade |
| Fragrant | Yes (light sweet scent) |
| Deer Resistant | Yes (also rabbit resistant) |
| Plant Timing | Plant in late summer to early fall or in spring |
| Bloom Timing | May - October |
| Plant Depth | Rhizome with top exposed or lightly covered |
| Plant Spacing | 30–60 cm (12–24 in) |




















