✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 2
Iris sibirica - Paprikash, 1 Pack
- 1 Bare Root
- Apricot standards with coppery-red falls
- Moist-soil tolerant, ideal for wet garden spots
- Deer & rabbit resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Apricot‑cream standards; coppery‑red falls with yellow signal |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | ~45–50 cm (18–20 in) including blooms |
| Plant Width | ~30–45 cm (12–18 in) |
| Sun Requirements | Full sun to part shade |
| Fragrant | Yes (light sweet fragrance) |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Plant in spring or early fall |
| Bloom Timing | June - July |
| Plant Depth | Rhizome planted just at or slightly below soil surface |
| Plant Spacing | ~30–45 cm (12–18 in) apart |
$6.59
Iris sibirica - Paprikash, 1 Pack—
$6.59
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 Bare Root
- Apricot standards with coppery-red falls
- Moist-soil tolerant, ideal for wet garden spots
- Deer & rabbit resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Apricot‑cream standards; coppery‑red falls with yellow signal |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | ~45–50 cm (18–20 in) including blooms |
| Plant Width | ~30–45 cm (12–18 in) |
| Sun Requirements | Full sun to part shade |
| Fragrant | Yes (light sweet fragrance) |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Plant in spring or early fall |
| Bloom Timing | June - July |
| Plant Depth | Rhizome planted just at or slightly below soil surface |
| Plant Spacing | ~30–45 cm (12–18 in) apart |




















