✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 2
Iris sibirica - On Mulberry Street, 1 Pack
- 1 Bare Root
- Dramatic ruffled blue-violet & red-violet blooms
- Moist-soil tolerant, ideal for wet garden spots
- Deer & rabbit resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Pale blue standards heavily veined red-violet; blue-violet falls edged red-violet with yellow signal |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | ~75–80 cm (30–32 in) including blooms |
| Plant Width | ~60 cm (24 in) |
| Sun Requirements | Full sun to partial shade |
| Fragrant | Slight sweet fragrance reported |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Plant in spring or late summer to autumn |
| Bloom Timing | June - July |
| Plant Depth | Rhizome planted just below soil surface |
| Plant Spacing | ~45–60 cm (18–24 in) apart |
$6.59
Iris sibirica - On Mulberry Street, 1 Pack—
$6.59
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 Bare Root
- Dramatic ruffled blue-violet & red-violet blooms
- Moist-soil tolerant, ideal for wet garden spots
- Deer & rabbit resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Pale blue standards heavily veined red-violet; blue-violet falls edged red-violet with yellow signal |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | ~75–80 cm (30–32 in) including blooms |
| Plant Width | ~60 cm (24 in) |
| Sun Requirements | Full sun to partial shade |
| Fragrant | Slight sweet fragrance reported |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Plant in spring or late summer to autumn |
| Bloom Timing | June - July |
| Plant Depth | Rhizome planted just below soil surface |
| Plant Spacing | ~45–60 cm (18–24 in) apart |




















