✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 2
Iris germanica - Immortality, 1 Pack
- 1 - 2.5" Plug
- Pure white fragrant blooms
- Reblooming in fall
- Deer & rabbit resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Pure white petals with lemon‑yellow beard |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | ~29–30″ (72–76 cm) |
| Plant Width | ~12–24″ (30–60 cm) |
| Sun Requirements | Full sun to part shade |
| Fragrant | Yes |
| Deer Resistant | Yes (also rabbit resistant) |
| Plant Timing | Plant in late summer to early fall (or spring) |
| Bloom Timing | May - October |
| Plant Depth | Rhizome partially buried, top exposed |
| Plant Spacing | 30–60 cm (12–24″) |
$11.72
Iris germanica - Immortality, 1 Pack—
$11.72
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 - 2.5" Plug
- Pure white fragrant blooms
- Reblooming in fall
- Deer & rabbit resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Pure white petals with lemon‑yellow beard |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | ~29–30″ (72–76 cm) |
| Plant Width | ~12–24″ (30–60 cm) |
| Sun Requirements | Full sun to part shade |
| Fragrant | Yes |
| Deer Resistant | Yes (also rabbit resistant) |
| Plant Timing | Plant in late summer to early fall (or spring) |
| Bloom Timing | May - October |
| Plant Depth | Rhizome partially buried, top exposed |
| Plant Spacing | 30–60 cm (12–24″) |




















