✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 2
Iris ensata - Gold Bound, 1 Pack
- 1 Bare Root
- White blooms with bold yellow signals
- Tall upright sword foliage
- Moist soil lover; deer-resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | White petals with bright lemon-yellow signal |
| Hardiness Zone | 4 - 9 |
| Plant Height | ~45–75 cm (18–30 in) including flower stalks |
| Plant Width | ~30–60 cm (12–24 in) |
| Sun Requirements | Full sun to part shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Perennial; emerges in spring |
| Bloom Timing | June - August |
| Plant Depth | Crown at or slightly below soil surface; tolerates moist soil |
| Plant Spacing | ~30–60 cm (12–24 in) apart |
$3.33
Original: $9.52
-65%Iris ensata - Gold Bound, 1 Pack—
$9.52
$3.33Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 Bare Root
- White blooms with bold yellow signals
- Tall upright sword foliage
- Moist soil lover; deer-resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | White petals with bright lemon-yellow signal |
| Hardiness Zone | 4 - 9 |
| Plant Height | ~45–75 cm (18–30 in) including flower stalks |
| Plant Width | ~30–60 cm (12–24 in) |
| Sun Requirements | Full sun to part shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Perennial; emerges in spring |
| Bloom Timing | June - August |
| Plant Depth | Crown at or slightly below soil surface; tolerates moist soil |
| Plant Spacing | ~30–60 cm (12–24 in) apart |




















