✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Iris - Gerald Darby, 1 Pack
- 1 Bare Root
- Purple-tinted sword leaves turn green
- Violet-blue flowers on dark stems
- Clump-forming, moisture-loving perennial
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Purple-tinted spring foliage turning green; violet-blue flowers with yellow signal |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | ~60–90 cm (2–3 ft) including flower stalks |
| Plant Width | ~45–75 cm (18–30 in) |
| Sun Requirements | Full sun to part shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes (deer and rabbit resistant) |
| Plant Timing | Perennial; emerges in spring |
| Bloom Timing | May - June |
| Plant Depth | Crown may be planted several inches below water surface |
| Plant Spacing | ~45–75 cm (18–30 in) apart |
$2.31
Original: $6.59
-65%Iris - Gerald Darby, 1 Pack—
$6.59
$2.31Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 Bare Root
- Purple-tinted sword leaves turn green
- Violet-blue flowers on dark stems
- Clump-forming, moisture-loving perennial
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Purple-tinted spring foliage turning green; violet-blue flowers with yellow signal |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | ~60–90 cm (2–3 ft) including flower stalks |
| Plant Width | ~45–75 cm (18–30 in) |
| Sun Requirements | Full sun to part shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes (deer and rabbit resistant) |
| Plant Timing | Perennial; emerges in spring |
| Bloom Timing | May - June |
| Plant Depth | Crown may be planted several inches below water surface |
| Plant Spacing | ~45–75 cm (18–30 in) apart |




















