✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 2
Iris germanica - Discovered Treasure, 1 Pack
- 1 - 2.5" Plug
- Buff-pink and violet blooms
- Sweet fragrance, reblooming potential
- Deer & rabbit resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Buff‑pink standards, orchid‑violet falls |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | ~95 cm (38″) |
| Plant Width | ~30–60 cm (12–24″) |
| Sun Requirements | Full sun to partial shade |
| Fragrant | Yes |
| Deer Resistant | Yes (also rabbit resistant) |
| Plant Timing | Plant July–September (or spring tubers) |
| Bloom Timing | May - June |
| Plant Depth | Rhizome at or just below soil level |
| Plant Spacing | 30–60 cm (12–24″) |
$4.10
Original: $11.72
-65%Iris germanica - Discovered Treasure, 1 Pack—
$11.72
$4.10Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 - 2.5" Plug
- Buff-pink and violet blooms
- Sweet fragrance, reblooming potential
- Deer & rabbit resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Buff‑pink standards, orchid‑violet falls |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | ~95 cm (38″) |
| Plant Width | ~30–60 cm (12–24″) |
| Sun Requirements | Full sun to partial shade |
| Fragrant | Yes |
| Deer Resistant | Yes (also rabbit resistant) |
| Plant Timing | Plant July–September (or spring tubers) |
| Bloom Timing | May - June |
| Plant Depth | Rhizome at or just below soil level |
| Plant Spacing | 30–60 cm (12–24″) |




















