✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 2
Iris sibirica - Concord Crush, 1 Pack
- 1 Bare Root
- Double violet-blue blossoms with yellow signals
- Strong upright stems (~25–30 in tall)
- Deer & rabbit resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Rich violet-blue double flowers with bright yellow signals |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | ~60–75 cm (25–30 in) including blooms |
| Plant Width | ~45–60 cm (18–24 in) |
| Sun Requirements | Full sun to partial shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Plant in spring or late summer/early fall |
| Bloom Timing | June - July |
| Plant Depth | Rhizome planted just at or slightly below soil surface |
| Plant Spacing | ~45–60 cm (18–24 in) apart |
$6.59
Iris sibirica - Concord Crush, 1 Pack—
$6.59
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 Bare Root
- Double violet-blue blossoms with yellow signals
- Strong upright stems (~25–30 in tall)
- Deer & rabbit resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Rich violet-blue double flowers with bright yellow signals |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | ~60–75 cm (25–30 in) including blooms |
| Plant Width | ~45–60 cm (18–24 in) |
| Sun Requirements | Full sun to partial shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Plant in spring or late summer/early fall |
| Bloom Timing | June - July |
| Plant Depth | Rhizome planted just at or slightly below soil surface |
| Plant Spacing | ~45–60 cm (18–24 in) apart |




















