✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Iris sibirica - Chilled Wine, 1 Pack
- 1 Bare Root
- Wine-red blooms with cobalt-blue accents
- Upright stems ~30–38 in tall
- Deer & rabbit resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Wine-red flowers with cobalt blue splashes and white throats |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | ~75–99 cm (30–38 in) including blooms |
| Plant Width | ~60 cm (24 in) |
| Sun Requirements | Full sun to partial shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes (also rabbit-resistant) |
| Plant Timing | Plant in spring or early fall |
| Bloom Timing | June - July |
| Plant Depth | Crown planted just at or slightly below soil surface |
| Plant Spacing | ~45–60 cm (18–24 in) between plants |
$6.59
Iris sibirica - Chilled Wine, 1 Pack—
$6.59
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 Bare Root
- Wine-red blooms with cobalt-blue accents
- Upright stems ~30–38 in tall
- Deer & rabbit resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Wine-red flowers with cobalt blue splashes and white throats |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | ~75–99 cm (30–38 in) including blooms |
| Plant Width | ~60 cm (24 in) |
| Sun Requirements | Full sun to partial shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes (also rabbit-resistant) |
| Plant Timing | Plant in spring or early fall |
| Bloom Timing | June - July |
| Plant Depth | Crown planted just at or slightly below soil surface |
| Plant Spacing | ~45–60 cm (18–24 in) between plants |




















