✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Iris pseudata - Cat's Eye, 1 Pack
- 1 Bare Root
- White blooms with yellow eye edged violet
- Green sword-like foliage
- Moist-soil tolerant, deer-resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Bright white petals with golden-yellow signal edged in violet; green foliage |
| Hardiness Zone | 4 - 9 |
| Plant Height | ~30–60 cm (12–24 in) including flower stalks |
| Plant Width | ~30–60 cm (12–24 in) |
| Sun Requirements | Full sun to partial sun |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Perennial; emerges in spring |
| Bloom Timing | June - July |
| Plant Depth | Crown planted just at or slightly below soil surface or water level |
| Plant Spacing | ~30–60 cm (12–24 in) apart |
$3.85
Original: $10.99
-65%Iris pseudata - Cat's Eye, 1 Pack—
$10.99
$3.85Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 Bare Root
- White blooms with yellow eye edged violet
- Green sword-like foliage
- Moist-soil tolerant, deer-resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Bright white petals with golden-yellow signal edged in violet; green foliage |
| Hardiness Zone | 4 - 9 |
| Plant Height | ~30–60 cm (12–24 in) including flower stalks |
| Plant Width | ~30–60 cm (12–24 in) |
| Sun Requirements | Full sun to partial sun |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Perennial; emerges in spring |
| Bloom Timing | June - July |
| Plant Depth | Crown planted just at or slightly below soil surface or water level |
| Plant Spacing | ~30–60 cm (12–24 in) apart |




















