✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Iris sibirica - Caesar's brother
- 1 Bare Root
- White standards with yellow falls
- Butter-yellow veined blooms
- Deer & rabbit resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | White standards; buttery-yellow falls with greenish-yellow veins |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | ~60–75 cm (24–30 in) |
| Plant Width | ~60–75 cm (24–30 in) |
| Sun Requirements | Full sun to part shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes (also rabbit-resistant) |
| Plant Timing | Plant in spring or late summer/fall |
| Bloom Timing | June - July |
| Plant Depth | Rhizome planted 2–5 cm (1–2 in) below surface |
| Plant Spacing | ~60 cm (24 in) |
$6.59
Iris sibirica - Caesar's brother—
$6.59
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 Bare Root
- White standards with yellow falls
- Butter-yellow veined blooms
- Deer & rabbit resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | White standards; buttery-yellow falls with greenish-yellow veins |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | ~60–75 cm (24–30 in) |
| Plant Width | ~60–75 cm (24–30 in) |
| Sun Requirements | Full sun to part shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes (also rabbit-resistant) |
| Plant Timing | Plant in spring or late summer/fall |
| Bloom Timing | June - July |
| Plant Depth | Rhizome planted 2–5 cm (1–2 in) below surface |
| Plant Spacing | ~60 cm (24 in) |




















