✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 2
Iris ensata - Blueberry Pie, 1 Pack
- 1 Bare Root
- Massive violet-blue blooms with yellow signal
- Upright sword-like foliage clumps
- Moisture-loving, wildlife-attracting perennial
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Violet-blue flowers with bright yellow centers; green foliage |
| Hardiness Zone | 4- 9 |
| Plant Height | ~90–100 cm (36–40 in) including flower stems |
| Plant Width | ~60–75 cm (24–30 in) |
| Sun Requirements | Full sun to part sun/light shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Perennial; emerges in spring |
| Bloom Timing | June - July |
| Plant Depth | Just at or slightly below soil level; suitable for damp soils |
| Plant Spacing | ~45–60 cm (18–24 in) apart |
$3.33
Original: $9.52
-65%Iris ensata - Blueberry Pie, 1 Pack—
$9.52
$3.33Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 Bare Root
- Massive violet-blue blooms with yellow signal
- Upright sword-like foliage clumps
- Moisture-loving, wildlife-attracting perennial
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Violet-blue flowers with bright yellow centers; green foliage |
| Hardiness Zone | 4- 9 |
| Plant Height | ~90–100 cm (36–40 in) including flower stems |
| Plant Width | ~60–75 cm (24–30 in) |
| Sun Requirements | Full sun to part sun/light shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Perennial; emerges in spring |
| Bloom Timing | June - July |
| Plant Depth | Just at or slightly below soil level; suitable for damp soils |
| Plant Spacing | ~45–60 cm (18–24 in) apart |




















