✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 2
Iris germanica - Blue Suede Shoes, 1 Pack
- 1 - 2.5" Plug
- Ruffled violet-blue blooms
- Reblooming performance
- Deer resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Violet‑blue with yellow beard |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | ~100 cm (39 in) |
| Plant Width | ~30–45 cm (12–18 in) |
| Sun Requirements | Full sun to partial sun |
| Fragrant | Yes |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Spring planting |
| Bloom Timing | May - June |
| Plant Depth | Rhizome top barely covered |
| Plant Spacing | 30–60 cm (12–24 in) |
$4.10
Original: $11.72
-65%Iris germanica - Blue Suede Shoes, 1 Pack—
$11.72
$4.10Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 - 2.5" Plug
- Ruffled violet-blue blooms
- Reblooming performance
- Deer resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Violet‑blue with yellow beard |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | ~100 cm (39 in) |
| Plant Width | ~30–45 cm (12–18 in) |
| Sun Requirements | Full sun to partial sun |
| Fragrant | Yes |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Spring planting |
| Bloom Timing | May - June |
| Plant Depth | Rhizome top barely covered |
| Plant Spacing | 30–60 cm (12–24 in) |




















