✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Iris pumila - Blue, 1 Pack
- 1 - 2.5" Plug
- Denim-blue ruffled flowers
- Mat-forming compact habit
- Deer & rabbit resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Denim‑blue with subtle violet tones |
| Hardiness Zone | 2 - 9 |
| Plant Height | ~10–20 cm (4–8 in) |
| Plant Width | ~15–25 cm (6–10 in) |
| Sun Requirements | Full sun to light shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Plant mid-summer to early fall (or spring in cooler areas) |
| Bloom Timing | May - July |
| Plant Depth | Rhizome just at or slightly below soil surface |
| Plant Spacing | 20–25 cm (8–10 in) |
$3.85
Original: $10.99
-65%Iris pumila - Blue, 1 Pack—
$10.99
$3.85Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 - 2.5" Plug
- Denim-blue ruffled flowers
- Mat-forming compact habit
- Deer & rabbit resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Denim‑blue with subtle violet tones |
| Hardiness Zone | 2 - 9 |
| Plant Height | ~10–20 cm (4–8 in) |
| Plant Width | ~15–25 cm (6–10 in) |
| Sun Requirements | Full sun to light shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Plant mid-summer to early fall (or spring in cooler areas) |
| Bloom Timing | May - July |
| Plant Depth | Rhizome just at or slightly below soil surface |
| Plant Spacing | 20–25 cm (8–10 in) |




















