✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 2
Iris germanica - Almaden, 1 Pack
- 1 - 2.5" Plug
- Fragrant blooms
- Drought tolerant once established
- Deer resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Burgundy-red with yellow splash |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | 90 cm (36″) |
| Plant Width | 30 cm (12″) |
| Sun Requirements | Full sun to partial shade |
| Fragrant | Yes |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Spring |
| Bloom Timing | May - June |
| Plant Depth | Rhizome at soil level |
| Plant Spacing | 15–30 cm |
$4.10
Original: $11.72
-65%Iris germanica - Almaden, 1 Pack—
$11.72
$4.10Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 - 2.5" Plug
- Fragrant blooms
- Drought tolerant once established
- Deer resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Burgundy-red with yellow splash |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | 90 cm (36″) |
| Plant Width | 30 cm (12″) |
| Sun Requirements | Full sun to partial shade |
| Fragrant | Yes |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Spring |
| Bloom Timing | May - June |
| Plant Depth | Rhizome at soil level |
| Plant Spacing | 15–30 cm |




















