✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 2
Hosta - Yellow River, 1 Pack
- 1 Bare Root
- Dark green leaves edged vivid yellow fading to white
- Large mound up to ~6 ft wide
- Slug & disease resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Dark green foliage with wide yellow margins aging to cream |
| Hardiness Zone | 2 - 9 |
| Plant Height | ~50–100 cm (20–40 in) foliage; flower scapes ~100 cm (39 in) |
| Plant Width | ~150–180 cm (60–70 in) wide |
| Sun Requirements | Bright shade to light morning sun |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | No |
| Plant Timing | Plant in spring or fall |
| Bloom Timing | July -August |
| Plant Depth | Crown at soil level |
| Plant Spacing | ~150 cm (60 in) between plants |
$1.79
Original: $5.12
-65%Hosta - Yellow River, 1 Pack—
$5.12
$1.79Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 Bare Root
- Dark green leaves edged vivid yellow fading to white
- Large mound up to ~6 ft wide
- Slug & disease resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Dark green foliage with wide yellow margins aging to cream |
| Hardiness Zone | 2 - 9 |
| Plant Height | ~50–100 cm (20–40 in) foliage; flower scapes ~100 cm (39 in) |
| Plant Width | ~150–180 cm (60–70 in) wide |
| Sun Requirements | Bright shade to light morning sun |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | No |
| Plant Timing | Plant in spring or fall |
| Bloom Timing | July -August |
| Plant Depth | Crown at soil level |
| Plant Spacing | ~150 cm (60 in) between plants |




















