✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Hosta - Wolverine, 1 Pack
- 1 - 2.5" Plug
- Blue-green foliage with gold margins
- Lavender blooms in late summer
- Rapidly cascading mound habit
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Blue-green leaves edged in gold, later turning creamy white |
| Hardiness Zone | 2 - 9 |
| Plant Height | ~45–60 cm (18–24 in) foliage; flower scapes ~50 cm (20 in) |
| Plant Width | ~100 cm (40 in) wide mound |
| Sun Requirements | Part shade to full shade; tolerates morning sun |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | No (susceptible to deer and slugs) |
| Plant Timing | Plant in spring or fall |
| Bloom Timing | July - August |
| Plant Depth | Crown at soil level |
| Plant Spacing | ~90–100 cm (36–40 in) apart |
$2.56
Original: $7.32
-65%Hosta - Wolverine, 1 Pack—
$7.32
$2.56Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 - 2.5" Plug
- Blue-green foliage with gold margins
- Lavender blooms in late summer
- Rapidly cascading mound habit
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Blue-green leaves edged in gold, later turning creamy white |
| Hardiness Zone | 2 - 9 |
| Plant Height | ~45–60 cm (18–24 in) foliage; flower scapes ~50 cm (20 in) |
| Plant Width | ~100 cm (40 in) wide mound |
| Sun Requirements | Part shade to full shade; tolerates morning sun |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | No (susceptible to deer and slugs) |
| Plant Timing | Plant in spring or fall |
| Bloom Timing | July - August |
| Plant Depth | Crown at soil level |
| Plant Spacing | ~90–100 cm (36–40 in) apart |




















