✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 2
Hosta - Wide Brim, 1 Pack
- 1 Bare Root
- Blue-green leaves with creamy-yellow margins
- Pale lavender-purple summer blooms
- Slug resistant foliage
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Blue-green centers with wide cream-yellow margins, turning buttery white |
| Hardiness Zone | 2 - 9 |
| Plant Height | ~40–45 cm (16–18 in) |
| Plant Width | ~60 cm (24 in) |
| Sun Requirements | Part shade to full shade (tolerates morning sun) |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | No (comparatively slug-resistant foliage) |
| Plant Timing | Plant in spring or fall |
| Bloom Timing | July - August |
| Plant Depth | Crown level at planting depth |
| Plant Spacing | ~60 cm (24 in) between plants |
$1.54
Original: $4.39
-65%Hosta - Wide Brim, 1 Pack—
$4.39
$1.54Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 Bare Root
- Blue-green leaves with creamy-yellow margins
- Pale lavender-purple summer blooms
- Slug resistant foliage
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Blue-green centers with wide cream-yellow margins, turning buttery white |
| Hardiness Zone | 2 - 9 |
| Plant Height | ~40–45 cm (16–18 in) |
| Plant Width | ~60 cm (24 in) |
| Sun Requirements | Part shade to full shade (tolerates morning sun) |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | No (comparatively slug-resistant foliage) |
| Plant Timing | Plant in spring or fall |
| Bloom Timing | July - August |
| Plant Depth | Crown level at planting depth |
| Plant Spacing | ~60 cm (24 in) between plants |




















