✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 2
Hosta - Whirlwind, 1 Pack
- 1 Bare Root
- Seasonally changing variegated foliage
- Upright twisting leaves
- Lavender summer blooms
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Creamy‑white center turning lime to dark green; deep green margins |
| Hardiness Zone | 2 - 9 |
| Plant Height | ~50–60 cm (20–24 in) including flower scapes |
| Plant Width | ~90–120 cm (35–48 in) spread |
| Sun Requirements | Bright shade to full shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | No (slug-resistant thick foliage) |
| Plant Timing | Plant in spring or fall |
| Bloom Timing | July - August |
| Plant Depth | Crown at soil level |
| Plant Spacing | ~90–120 cm (36–48 in) between plants |
$2.05
Original: $5.86
-65%Hosta - Whirlwind, 1 Pack—
$5.86
$2.05Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 Bare Root
- Seasonally changing variegated foliage
- Upright twisting leaves
- Lavender summer blooms
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Creamy‑white center turning lime to dark green; deep green margins |
| Hardiness Zone | 2 - 9 |
| Plant Height | ~50–60 cm (20–24 in) including flower scapes |
| Plant Width | ~90–120 cm (35–48 in) spread |
| Sun Requirements | Bright shade to full shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | No (slug-resistant thick foliage) |
| Plant Timing | Plant in spring or fall |
| Bloom Timing | July - August |
| Plant Depth | Crown at soil level |
| Plant Spacing | ~90–120 cm (36–48 in) between plants |




















