✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 2
Hosta - Velvet Moon, 1 Pack
- 1 Bare Root
- Deep green with wide golden edges
- Lavender blooms in summer
- Slug-resistant foliage
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Dark green center with wide chartreuse-gold margins |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | ~46 cm (18 in) |
| Plant Width | ~76 cm (30 in) |
| Sun Requirements | Partial to full shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes (foliage is slug-resistant) |
| Plant Timing | Spring or fall |
| Bloom Timing | July - August |
| Plant Depth | Crown at soil level |
| Plant Spacing | ~60–90 cm (24–36 in) |
$2.31
Original: $6.59
-65%Hosta - Velvet Moon, 1 Pack—
$6.59
$2.31Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 Bare Root
- Deep green with wide golden edges
- Lavender blooms in summer
- Slug-resistant foliage
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Dark green center with wide chartreuse-gold margins |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | ~46 cm (18 in) |
| Plant Width | ~76 cm (30 in) |
| Sun Requirements | Partial to full shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes (foliage is slug-resistant) |
| Plant Timing | Spring or fall |
| Bloom Timing | July - August |
| Plant Depth | Crown at soil level |
| Plant Spacing | ~60–90 cm (24–36 in) |




















