✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 2
Hosta - Sting, 1 Pack
- 1 - 2.5" Plug
- Compact mound of dark green leaves with flamed white center
- Thick, substantial leaves—slug resistant
- Pale lavender summer flowers on slender scapes
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Dark green foliage with flamed creamy-white center |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | Approx. 13–16 in (33–40 cm) |
| Plant Width | Approx. 24 in (60 cm) |
| Sun Requirements | Partial shade to shade; center fission intensifies with light |
| Fragrant | No |
| Deer/Slug Resistant | No (slug resistant) |
| Plant Timing | Best planted in spring in moist, humus-rich soil |
| Bloom Timing | July - August |
| Plant Depth | Plant crown at soil level |
| Plant Spacing | Approx. 24 in (60 cm) apart for full mound coverage |
$7.32
Hosta - Sting, 1 Pack—
$7.32
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 - 2.5" Plug
- Compact mound of dark green leaves with flamed white center
- Thick, substantial leaves—slug resistant
- Pale lavender summer flowers on slender scapes
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Dark green foliage with flamed creamy-white center |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | Approx. 13–16 in (33–40 cm) |
| Plant Width | Approx. 24 in (60 cm) |
| Sun Requirements | Partial shade to shade; center fission intensifies with light |
| Fragrant | No |
| Deer/Slug Resistant | No (slug resistant) |
| Plant Timing | Best planted in spring in moist, humus-rich soil |
| Bloom Timing | July - August |
| Plant Depth | Plant crown at soil level |
| Plant Spacing | Approx. 24 in (60 cm) apart for full mound coverage |




















