✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 2
Hosta - Stained Glass, 1 Pack
- 1 Bare Root
- Brilliant gold leaves with deep green margins
- Prominent veins like stained glass
- Fragrant pale lavender blooms in late summer
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Shiny gold centers with wide dark green margins, accented by prominent veins |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | 15–20 in (38–50 cm) |
| Plant Width | 36–48 in (90–120 cm) |
| Sun Requirements | Part shade to light sun; highly sun tolerant with sufficient moisture |
| Fragrant | Yes |
| Deer Resistant | No |
| Plant Timing | Best planted in spring; needs consistent moisture, especially in sun |
| Bloom Timing | June - September |
| Plant Depth | Plant crown at soil level |
| Plant Spacing | ~36–48 in (90–120 cm) apart for full effect |
$2.31
Original: $6.59
-65%Hosta - Stained Glass, 1 Pack—
$6.59
$2.31Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 Bare Root
- Brilliant gold leaves with deep green margins
- Prominent veins like stained glass
- Fragrant pale lavender blooms in late summer
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Shiny gold centers with wide dark green margins, accented by prominent veins |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | 15–20 in (38–50 cm) |
| Plant Width | 36–48 in (90–120 cm) |
| Sun Requirements | Part shade to light sun; highly sun tolerant with sufficient moisture |
| Fragrant | Yes |
| Deer Resistant | No |
| Plant Timing | Best planted in spring; needs consistent moisture, especially in sun |
| Bloom Timing | June - September |
| Plant Depth | Plant crown at soil level |
| Plant Spacing | ~36–48 in (90–120 cm) apart for full effect |




















