✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 2
Hosta - Snake Eyes, 1 Pack
- 1 - 2.5" Plug
- Centered chartreuse “eye” with bold white rim
- Lavender midsummer blooms
- Vigorous, medium-large clump-forming shade standout
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Dark green leaf with light green central eye rimmed by a wide white band; lavender flowers |
| Hardiness Zone | 2 - 9 |
| Plant Height | 16–24 in (40–60 cm) |
| Plant Width | 36–48 in (90–120 cm) |
| Sun Requirements | Partial to full shade |
| Fragrant | No |
| Deer/Rabbit Resistant | No |
| Plant Timing | Best planted in spring; thrives in moist, humus-rich soil |
| Bloom Timing | July - August |
| Plant Depth | Plant crown at soil level |
| Plant Spacing | 36–48 in (90–120 cm) apart |
$12.45
Hosta - Snake Eyes, 1 Pack—
$12.45
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 - 2.5" Plug
- Centered chartreuse “eye” with bold white rim
- Lavender midsummer blooms
- Vigorous, medium-large clump-forming shade standout
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Dark green leaf with light green central eye rimmed by a wide white band; lavender flowers |
| Hardiness Zone | 2 - 9 |
| Plant Height | 16–24 in (40–60 cm) |
| Plant Width | 36–48 in (90–120 cm) |
| Sun Requirements | Partial to full shade |
| Fragrant | No |
| Deer/Rabbit Resistant | No |
| Plant Timing | Best planted in spring; thrives in moist, humus-rich soil |
| Bloom Timing | July - August |
| Plant Depth | Plant crown at soil level |
| Plant Spacing | 36–48 in (90–120 cm) apart |




















