✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Hosta - Skywriter, 1 Pack
- 1 Bare Root
- Heavily ruffled aqua‑blue leaves with white reverses
- Purple petioles and lavender summer flowers
- Award-winning, medium‑sized, semi‑upright clump ideal for shade
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Steely aqua-blue, heavily corrugated leaves with white undersides and purple petioles |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | 15–18 in (38–45 cm) |
| Plant Width | 30–36 in (75–90 cm) |
| Sun Requirements | Partial shade to light morning sun—avoid harsh afternoon sun to preserve blue coloration |
| Fragrant | Yes |
| Deer Resistant | No |
| Plant Timing | Best planted in spring; thrives in moist, humus-rich soil |
| Bloom Timing | July - August |
| Plant Depth | Plant crown at soil level |
| Plant Spacing | ~30–36 in (75–90 cm) apart for full clump effect |
$14.65
Hosta - Skywriter, 1 Pack—
$14.65
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 Bare Root
- Heavily ruffled aqua‑blue leaves with white reverses
- Purple petioles and lavender summer flowers
- Award-winning, medium‑sized, semi‑upright clump ideal for shade
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Steely aqua-blue, heavily corrugated leaves with white undersides and purple petioles |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | 15–18 in (38–45 cm) |
| Plant Width | 30–36 in (75–90 cm) |
| Sun Requirements | Partial shade to light morning sun—avoid harsh afternoon sun to preserve blue coloration |
| Fragrant | Yes |
| Deer Resistant | No |
| Plant Timing | Best planted in spring; thrives in moist, humus-rich soil |
| Bloom Timing | July - August |
| Plant Depth | Plant crown at soil level |
| Plant Spacing | ~30–36 in (75–90 cm) apart for full clump effect |




















