✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 3
Hosta - Rainbows End, 1 Pack
- 1 - 2.5" Plug
- Glowing variegated foliage
- Lavender blooms on red scapes
- Slug-resistant, pollinator-friendly
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Bright yellow to creamy-white center; dark green margins |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | ~10–12 in (25–30 cm); up to ~19 in (48 cm) with flower scapes |
| Plant Width | 21–24 in (53–60 cm) |
| Sun Requirements | Part shade to shade; tolerates morning sun; too much sun may burn leaves |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes (also slug-resistant) |
| Plant Timing | Plant in spring; thrives in fertile, rich soil |
| Bloom Timing | July - August |
| Plant Depth | Crown at soil level |
| Plant Spacing | ~21 in (53 cm) apart |
$5.13
Original: $14.65
-65%Hosta - Rainbows End, 1 Pack—
$14.65
$5.13Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 - 2.5" Plug
- Glowing variegated foliage
- Lavender blooms on red scapes
- Slug-resistant, pollinator-friendly
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Bright yellow to creamy-white center; dark green margins |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | ~10–12 in (25–30 cm); up to ~19 in (48 cm) with flower scapes |
| Plant Width | 21–24 in (53–60 cm) |
| Sun Requirements | Part shade to shade; tolerates morning sun; too much sun may burn leaves |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes (also slug-resistant) |
| Plant Timing | Plant in spring; thrives in fertile, rich soil |
| Bloom Timing | July - August |
| Plant Depth | Crown at soil level |
| Plant Spacing | ~21 in (53 cm) apart |




















