✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Hosta - Praying Hands, 1 Pack
- 1 Bare Root
- Upright, folded foliage
- Narrow gold margins
- Lavender, bell-shaped flowers, attractive to hummingbirds and songbirds
- Performs best in part shade to full shade with moist, well-drained, fertile soil
- Low-maintenance, yet dramatic – ideal for containers, borders, woodland, and cottage gardens
| Specifications | Details |
|---|---|
| Foliage Colour | Dark olive-green with narrow golden-yellow margins |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | 14–18 in (35–45 cm) tall |
| Plant Width | 12–16 in (30–40 cm) spread |
| Sun Requirements | Part shade (4–6 hrs) to full shade (< 4 hrs) |
| Fragrant | No |
| Deer/Slug Resistance | No |
| Plant Timing | Plant or divide in spring or fall in fertile, well-drained soil |
| Bloom Timing | August - September |
| Plant Depth | Crown at soil level |
| Plant Spacing | Space plants 12–16 in (30–40 cm) apart |
$3.33
Original: $9.52
-65%Hosta - Praying Hands, 1 Pack—
$9.52
$3.33Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 Bare Root
- Upright, folded foliage
- Narrow gold margins
- Lavender, bell-shaped flowers, attractive to hummingbirds and songbirds
- Performs best in part shade to full shade with moist, well-drained, fertile soil
- Low-maintenance, yet dramatic – ideal for containers, borders, woodland, and cottage gardens
| Specifications | Details |
|---|---|
| Foliage Colour | Dark olive-green with narrow golden-yellow margins |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | 14–18 in (35–45 cm) tall |
| Plant Width | 12–16 in (30–40 cm) spread |
| Sun Requirements | Part shade (4–6 hrs) to full shade (< 4 hrs) |
| Fragrant | No |
| Deer/Slug Resistance | No |
| Plant Timing | Plant or divide in spring or fall in fertile, well-drained soil |
| Bloom Timing | August - September |
| Plant Depth | Crown at soil level |
| Plant Spacing | Space plants 12–16 in (30–40 cm) apart |




















