✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Hosta - Pizzazz, 1 Pack
- 1 Bare Root
- Textured blue‑green foliage
- Creamy yellow margin
- Lavender to pale white blooms
- Bold contrast in shade planting
| Specifications | Details |
|---|---|
| Foliage Colour | Blue-green leaves with wide, creamy-yellow margins in spring, fading to creamy-white over time |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | 18–20 in (45–50 cm) tall |
| Plant Width | 31–39 in (80–100 cm) spread |
| Sun Requirements | Part shade to full shade; morning or dappled sun enhances variegation |
| Fragrant | No |
| Deer/Slug Resistance | No |
| Plant Timing | Plant or divide in spring or fall in moist, organically rich, well-drained soil |
| Bloom Timing | July - August |
| Plant Depth | Crown should be planted at soil level |
| Plant Spacing | Recommend spacing of 31–39 in (80–100 cm) |
$1.79
Original: $5.12
-65%Hosta - Pizzazz, 1 Pack—
$5.12
$1.79Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 Bare Root
- Textured blue‑green foliage
- Creamy yellow margin
- Lavender to pale white blooms
- Bold contrast in shade planting
| Specifications | Details |
|---|---|
| Foliage Colour | Blue-green leaves with wide, creamy-yellow margins in spring, fading to creamy-white over time |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | 18–20 in (45–50 cm) tall |
| Plant Width | 31–39 in (80–100 cm) spread |
| Sun Requirements | Part shade to full shade; morning or dappled sun enhances variegation |
| Fragrant | No |
| Deer/Slug Resistance | No |
| Plant Timing | Plant or divide in spring or fall in moist, organically rich, well-drained soil |
| Bloom Timing | July - August |
| Plant Depth | Crown should be planted at soil level |
| Plant Spacing | Recommend spacing of 31–39 in (80–100 cm) |




















