✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 3
Hosta - Patriot, 1 Pack
- 1 Bare Root
- Deep forest-green leaves edged with crisp, creamy-white margins
- Mid-summer lavender bell flowers on tall scapes that rise above the foliage
-
Hardy, low-maintenance, slug-resilient & beloved by hummingbirds
| Specifications | Details |
|---|---|
| Foliage Colour | Dark green centers with wide irregular white margins |
| Hardiness Zone | 2 - 8 |
| Plant Height | 12–24 in (30–60 cm) tall |
| Plant Width | 24–30 in (60–75 cm) spread |
| Sun Requirements | Part shade to full shade; tolerates light morning sun for enhanced contrast |
| Fragrant | No |
| Deer/Slug Resistant | No (slug resilient) |
| Plant Timing | Best planted/divided in spring or fall in rich, moist, well-drained soil |
| Bloom Timing | July - August |
| Plant Depth | Plant crown just below soil surface |
| Plant Spacing | Approximately 24–30 in (60–75 cm) for mature spread |
$5.86
Hosta - Patriot, 1 Pack—
$5.86
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 Bare Root
- Deep forest-green leaves edged with crisp, creamy-white margins
- Mid-summer lavender bell flowers on tall scapes that rise above the foliage
-
Hardy, low-maintenance, slug-resilient & beloved by hummingbirds
| Specifications | Details |
|---|---|
| Foliage Colour | Dark green centers with wide irregular white margins |
| Hardiness Zone | 2 - 8 |
| Plant Height | 12–24 in (30–60 cm) tall |
| Plant Width | 24–30 in (60–75 cm) spread |
| Sun Requirements | Part shade to full shade; tolerates light morning sun for enhanced contrast |
| Fragrant | No |
| Deer/Slug Resistant | No (slug resilient) |
| Plant Timing | Best planted/divided in spring or fall in rich, moist, well-drained soil |
| Bloom Timing | July - August |
| Plant Depth | Plant crown just below soil surface |
| Plant Spacing | Approximately 24–30 in (60–75 cm) for mature spread |




















