✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 2
Hosta - Night Before Christmas, 1 Pack
- 1 Bare Root
- Bold variegation: white centers with dark green margins
- Hummingbird friendly
-
Tall lavender flower scapes in mid to late summer
| Specifications | Details |
|---|---|
| Foliage Colour | Bright white center fading to pure white; deep glossy green margins |
| Hardiness Zone | 2 - 9 |
| Plant Height | 18 in (~45 cm) |
| Plant Width | 36 in (~90 cm) - occasionally up to 60 in (~150 cm) in ideal conditions |
| Sun Requirements | Part shade to full shade; some filtered morning sun is tolerated |
| Fragrant | No |
| Deer/Slug Resistance | No |
| Plant Timing | Best planted via division in spring or fall |
| Bloom Timing | July - August |
| Plant Depth | Plant crown at soil level |
| Plant Spacing | ~36 in (90 cm) to allow full clump development |
$6.59
Hosta - Night Before Christmas, 1 Pack—
$6.59
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 Bare Root
- Bold variegation: white centers with dark green margins
- Hummingbird friendly
-
Tall lavender flower scapes in mid to late summer
| Specifications | Details |
|---|---|
| Foliage Colour | Bright white center fading to pure white; deep glossy green margins |
| Hardiness Zone | 2 - 9 |
| Plant Height | 18 in (~45 cm) |
| Plant Width | 36 in (~90 cm) - occasionally up to 60 in (~150 cm) in ideal conditions |
| Sun Requirements | Part shade to full shade; some filtered morning sun is tolerated |
| Fragrant | No |
| Deer/Slug Resistance | No |
| Plant Timing | Best planted via division in spring or fall |
| Bloom Timing | July - August |
| Plant Depth | Plant crown at soil level |
| Plant Spacing | ~36 in (90 cm) to allow full clump development |




















