✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 2
Hosta - Neptune, 1 Pack
- 1 - 2.5" Plug
- Cascading blue-green, heavily rippled foliage
- Shade-loving, low maintenance standout
- Elegant pale lavender summer flowers
| Specifications | Details |
|---|---|
| Foliage Colour | Bright glaucous blue turning to blue-green |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | Approximately 24 in (60 cm) |
| Plant Width/Spread | Around 47 in (118 cm) |
| Sun Requirements | Part shade to full shade (can tolerate bit of morning sun) |
| Fragrant | No |
| Deer/Slug Resistant | No (slug resistant) |
| Plant Timing | Best planted in spring via division or bare root |
| Bloom Timing | July - September |
| Plant Depth | Plant crown at soil level |
| Plant Spacing | About 48 in (120 cm) to allow full mature spread |
$14.65
Hosta - Neptune, 1 Pack—
$14.65
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 - 2.5" Plug
- Cascading blue-green, heavily rippled foliage
- Shade-loving, low maintenance standout
- Elegant pale lavender summer flowers
| Specifications | Details |
|---|---|
| Foliage Colour | Bright glaucous blue turning to blue-green |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | Approximately 24 in (60 cm) |
| Plant Width/Spread | Around 47 in (118 cm) |
| Sun Requirements | Part shade to full shade (can tolerate bit of morning sun) |
| Fragrant | No |
| Deer/Slug Resistant | No (slug resistant) |
| Plant Timing | Best planted in spring via division or bare root |
| Bloom Timing | July - September |
| Plant Depth | Plant crown at soil level |
| Plant Spacing | About 48 in (120 cm) to allow full mature spread |




















