✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 2
Hosta - Minuteman, 1 Pack
- 1 Bare Root
- Deep green leaves edged in bright white
- Shade-loving, low maintenance standout
- Lavender summer flowers on tall scapes
| Specifications | Details |
|---|---|
| Foliage Colour | Deep green center with pure white margins |
| Hardiness Zone | 2 - 9 |
| Plant Height | 18 in (45 cm) |
| Plant Width | 30 in (75 cm) |
| Sun Requirements | Part shade to full shade; tolerates light morning sun (≤4 hours) |
| Fragrant | No |
| Deer/Slug Resistant | No |
| Plant Timing | Best planted in spring or fall; divides readily |
| Bloom Timing | July - August |
| Plant Depth | Plant crown at soil level (just at ground surface) |
| Plant Spacing | 30 in (75 cm) for proper mature development |
$5.86
Hosta - Minuteman, 1 Pack—
$5.86
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 Bare Root
- Deep green leaves edged in bright white
- Shade-loving, low maintenance standout
- Lavender summer flowers on tall scapes
| Specifications | Details |
|---|---|
| Foliage Colour | Deep green center with pure white margins |
| Hardiness Zone | 2 - 9 |
| Plant Height | 18 in (45 cm) |
| Plant Width | 30 in (75 cm) |
| Sun Requirements | Part shade to full shade; tolerates light morning sun (≤4 hours) |
| Fragrant | No |
| Deer/Slug Resistant | No |
| Plant Timing | Best planted in spring or fall; divides readily |
| Bloom Timing | July - August |
| Plant Depth | Plant crown at soil level (just at ground surface) |
| Plant Spacing | 30 in (75 cm) for proper mature development |




















