✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Hosta - Mini Skirt, 1 Pack
- 1 Bare Root
- Blue-green leaves with creamy yellow margins turning to creamy-white
- Petite mound-ideal for containers and small spaces
- Pale lavender summer blooms
| Specifications | Details |
|---|---|
| Foliage Colour | Blue‑green center with creamy yellow, aging to creamy‑white margins |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | ~5 in (13 cm) |
| Plant Width | ~13 in (33 cm) |
| Sun Requirements | Part shade to full shade (best with filtered sunlight) |
| Fragrant | No |
| Deer/Slug Resistant | No |
| Plant Timing | Spring or fall planting (divisions) |
| Bloom Timing | July - August |
| Plant Depth | Crown at soil level, lightly covered |
| Plant Spacing | ~13 in (33 cm) |
$12.45
Hosta - Mini Skirt, 1 Pack—
$12.45
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 Bare Root
- Blue-green leaves with creamy yellow margins turning to creamy-white
- Petite mound-ideal for containers and small spaces
- Pale lavender summer blooms
| Specifications | Details |
|---|---|
| Foliage Colour | Blue‑green center with creamy yellow, aging to creamy‑white margins |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | ~5 in (13 cm) |
| Plant Width | ~13 in (33 cm) |
| Sun Requirements | Part shade to full shade (best with filtered sunlight) |
| Fragrant | No |
| Deer/Slug Resistant | No |
| Plant Timing | Spring or fall planting (divisions) |
| Bloom Timing | July - August |
| Plant Depth | Crown at soil level, lightly covered |
| Plant Spacing | ~13 in (33 cm) |




















