✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 2
Hosta - Megan's Angel, 1 Pack
- 1 Bare Root
- Large blue-green leaves with creamy-white margins in summer
- Shade-loving, low maintenance, pollinator friendly
- Near-white flowers in early to mid-summer
| Specifications | Details |
|---|---|
| Foliage Colour | Blue-green with chartreuse margins turning creamy white in summer |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | Approximately 22 in (56 cm) |
| Plant Width | 50–60 in (127–152 cm) |
| Sun Requirements | Part to full shade; perfect for shaded gardens |
| Fragrant | No |
| Deer/Slug Resistance | Slug resistant (heavy foliage) |
| Plant Timing | Best planted in spring or fall via divisions or bare roots |
| Bloom Timing | July - August |
| Plant Depth | Plant crown at soil level |
| Plant Spacing | 50–60 in (127–152 cm) to accommodate mature spread |
$9.52
Hosta - Megan's Angel, 1 Pack—
$9.52
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 Bare Root
- Large blue-green leaves with creamy-white margins in summer
- Shade-loving, low maintenance, pollinator friendly
- Near-white flowers in early to mid-summer
| Specifications | Details |
|---|---|
| Foliage Colour | Blue-green with chartreuse margins turning creamy white in summer |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | Approximately 22 in (56 cm) |
| Plant Width | 50–60 in (127–152 cm) |
| Sun Requirements | Part to full shade; perfect for shaded gardens |
| Fragrant | No |
| Deer/Slug Resistance | Slug resistant (heavy foliage) |
| Plant Timing | Best planted in spring or fall via divisions or bare roots |
| Bloom Timing | July - August |
| Plant Depth | Plant crown at soil level |
| Plant Spacing | 50–60 in (127–152 cm) to accommodate mature spread |




















