✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Hosta - Mediovariegata, 1 Pack
- 1 Bare Root
- Wavy green leaves with bright white centers
- Shade-loving, low maintenance, pollinator friendly
- Lavender summer flowers on tall scapes
| Specifications | Details |
|---|---|
| Foliage Colour | Green edges with white center |
| Hardiness Zone | 2 - 9 |
| Plant Height | 12–18 in (30–45 cm) |
| Plant Width/Spread | 24–36 in (60–90 cm) |
| Sun Requirements | Part shade to full shade (morning sun or dappled light best) |
| Fragrant | Yes |
| Deer Resistant | No |
| Plant Timing | Plant divisions in spring or fall |
| Bloom Timing | July - September |
| Plant Depth | Crown at soil level, lightly covered |
| Plant Spacing | 24–36 in (60–90 cm) |
$4.39
Hosta - Mediovariegata, 1 Pack—
$4.39
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 Bare Root
- Wavy green leaves with bright white centers
- Shade-loving, low maintenance, pollinator friendly
- Lavender summer flowers on tall scapes
| Specifications | Details |
|---|---|
| Foliage Colour | Green edges with white center |
| Hardiness Zone | 2 - 9 |
| Plant Height | 12–18 in (30–45 cm) |
| Plant Width/Spread | 24–36 in (60–90 cm) |
| Sun Requirements | Part shade to full shade (morning sun or dappled light best) |
| Fragrant | Yes |
| Deer Resistant | No |
| Plant Timing | Plant divisions in spring or fall |
| Bloom Timing | July - September |
| Plant Depth | Crown at soil level, lightly covered |
| Plant Spacing | 24–36 in (60–90 cm) |




















