✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 2
Hosta - Lucky Mouse, 1 Pack
- 1 - 2.5" Plug
- Compact mound habit
- Lavender midsummer blooms
- Cream-edged blue-green leaves
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Blue‑green leaves, creamy yellow margins |
| Hardiness Zone | 2 - 9 |
| Plant Height | 5 in (≈13 cm) |
| Plant Width | 12 in (≈30 cm) |
| Sun Requirements | Partial shade to full shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | No |
| Plant Timing | Emerges in spring, dormant in fall |
| Bloom Timing | July - August |
| Plant Depth | Not specified |
| Plant Spacing | Not specified (space ≈12 in) |
$14.65
Hosta - Lucky Mouse, 1 Pack—
$14.65
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 - 2.5" Plug
- Compact mound habit
- Lavender midsummer blooms
- Cream-edged blue-green leaves
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Blue‑green leaves, creamy yellow margins |
| Hardiness Zone | 2 - 9 |
| Plant Height | 5 in (≈13 cm) |
| Plant Width | 12 in (≈30 cm) |
| Sun Requirements | Partial shade to full shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | No |
| Plant Timing | Emerges in spring, dormant in fall |
| Bloom Timing | July - August |
| Plant Depth | Not specified |
| Plant Spacing | Not specified (space ≈12 in) |




















