✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 3
Hosta - Liberty 1 Pack
- 1 - 2.5" Plug
- Blue-green centers with dramatic yellow-to-cream margins
- Lavender flower spikes in early–mid summer
- Heavy foliage, slug-resistant, shade-loving specimen
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Blue-green leaves with wide yellow margins fading to creamy white |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | ~65 cm (26 in) tall |
| Plant Width | ~90–100 cm (36–39 in) spread |
| Sun Requirements | Part shade to full shade; bright filtered light is tolerated |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | No (slug resistant) |
| Plant Timing | Herbaceous perennial—dies back in fall |
| Bloom Timing | June - July |
| Plant Depth | Plant crown at soil level |
| Plant Spacing | ~90 cm (36 in) between plants for full spread |
$12.45
Hosta - Liberty 1 Pack—
$12.45
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 - 2.5" Plug
- Blue-green centers with dramatic yellow-to-cream margins
- Lavender flower spikes in early–mid summer
- Heavy foliage, slug-resistant, shade-loving specimen
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Blue-green leaves with wide yellow margins fading to creamy white |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | ~65 cm (26 in) tall |
| Plant Width | ~90–100 cm (36–39 in) spread |
| Sun Requirements | Part shade to full shade; bright filtered light is tolerated |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | No (slug resistant) |
| Plant Timing | Herbaceous perennial—dies back in fall |
| Bloom Timing | June - July |
| Plant Depth | Plant crown at soil level |
| Plant Spacing | ~90 cm (36 in) between plants for full spread |




















