✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 2
Hosta - Lakeside Paisley Print, 1 Pack
- 1 - 2.5" Plug
- Creamy-white feathered centers wit deep green margins
- Lavender midsummer blooms for added interest
- Compact mound-great for borders or containers
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Deep green margins with creamy-white feathered centers |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | ~25 cm (10 in) |
| Plant Width | ~75 cm (30 in) |
| Sun Requirements | Bright shade to partial shade; tolerates morning sun |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | No |
| Plant Timing | Herbaceous perennial |
| Bloom Timing | July - August |
| Plant Depth | Crown at soil level |
| Plant Spacing | ~60–75 cm (24–30 in) between plants |
$4.36
Original: $12.45
-65%Hosta - Lakeside Paisley Print, 1 Pack—
$12.45
$4.36Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 - 2.5" Plug
- Creamy-white feathered centers wit deep green margins
- Lavender midsummer blooms for added interest
- Compact mound-great for borders or containers
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Deep green margins with creamy-white feathered centers |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | ~25 cm (10 in) |
| Plant Width | ~75 cm (30 in) |
| Sun Requirements | Bright shade to partial shade; tolerates morning sun |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | No |
| Plant Timing | Herbaceous perennial |
| Bloom Timing | July - August |
| Plant Depth | Crown at soil level |
| Plant Spacing | ~60–75 cm (24–30 in) between plants |




















