✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Hosta - Lakeside Little Tuft, 1 Pack
- 1 Bare Root
- Chartreuse-to-cream centers with dark green margins
- Tiny lavender flowers in midsummer
- Miniature, tidy mound-perfect for edging or containers
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Creamy-yellow or chartreuse centers with deep green margins |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | ~15–25 cm (6–10 in) |
| Plant Width | ~20–50 cm (8–20 in) |
| Sun Requirements | Partial to full shade; tolerates bright shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | No |
| Plant Timing | Herbaceous perennial—dies back in fall |
| Bloom Timing | July - August |
| Plant Depth | Plant crown at soil level |
| Plant Spacing | ~20–30 cm (8–12 in) between plants for a clustered groundcover effect |
$4.39
Hosta - Lakeside Little Tuft, 1 Pack—
$4.39
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 Bare Root
- Chartreuse-to-cream centers with dark green margins
- Tiny lavender flowers in midsummer
- Miniature, tidy mound-perfect for edging or containers
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Creamy-yellow or chartreuse centers with deep green margins |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | ~15–25 cm (6–10 in) |
| Plant Width | ~20–50 cm (8–20 in) |
| Sun Requirements | Partial to full shade; tolerates bright shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | No |
| Plant Timing | Herbaceous perennial—dies back in fall |
| Bloom Timing | July - August |
| Plant Depth | Plant crown at soil level |
| Plant Spacing | ~20–30 cm (8–12 in) between plants for a clustered groundcover effect |




















